Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.05.2022 12:25 (Üye) Soru : Günümüzde her stajını tamamlayan smmm nin mükellefi olmuyor. işini rayına sokabilmesi için biraz zaman ve ekonomik olarak ta paraya ihtiyacı var. Bu süreçte bir işte hatta gece başka gündüz başka işte sigortalı olarak çalışırken diğer taraftan mükellef toplamak için canlabaşla uğraşarak çalışmaktadır. Bu süreçte sigortalı çalırken neden bağkurlu olmak zorundadır? sonuçta sgk lı olarak ek bir işte çalışmak mecburiyetinte hayat standartını yakalamak için. bu konuda ne yapabiliriz? teşekkürler

Cevap : Meslek mensubunun kendi nam ve hesabına çalışması halinde bağımsız çalışanlar kütüğüne kaydolması ve 4b sigortalı olması bir işverene bağlı olarak çalışıyor ise bağımlı çalışanlar kütüğüne kaydolarak 4a sigortalı olması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.