Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.05.2022 14:19 (Üye) Soru : selamlar.serbest meslek faaliyeti kapsamında olan estetik doktorunun mesleki faaliyetinin ifası için almış olduğu ticari malları "defter beyan sisteminde mesleki faaliyetlerin ifası için ödenen mal ve hizmet alımları" bölümünde göstermekteyim. sorularım; 1-alınan ticari malların hepsi aynı dönemde kullanılmamamktadır.serbest meslek defterinde stok bölümü olmadığı için elimde kalan malları nasıl defterde göstermeliyim. 2-Girişi yapılan malzemelerin bazıları %18 kdv ile gerçekleşmektedir.serbest meslek makbuzu keserken %18 olarak giren malzemeleri kullandığımızda %18 olarak serbest meslek makbuzunda çıkış yapmamıza gerek varmıdır.Teşekkür ederim.

Cevap : 1 Serbest meslek erbapları yapmış oldukları harcamaları tek seferde gider olarak yazar. Stok söz konusu olmaz. 2-Serbest meslek mensupları ifa ettikleri hizmet karşılığı e-smm düzenler ve hekimler içinde KDV oranı % 8 dir. Hekim mal teslimi yapmıyor. hizmet teslimi yapıyor. Aldığı mal ve hizmetleri için ödediği KDV oranın önemi yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.