Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.05.2022 14:24 (Üye) Soru : merhabalar. şirketimiz satışları tamamen ürettiği mallardan oluşmaktadır. ancak kur koruma hesabı açılmamış döviz hesaplarından kaynaklı olumlu kur farkları da var.bu durumda kurum geçici beyan indirimler bölümünde 32/8 kısmına toplam (kur farkı vs.dahil) karı mı yazacağız yoksa sadece imal satışlarından kaynaklı kar kısımını mı yazacağız. (şirketimizin sanayi sicil belgesi var ve satışlarının tamamı mamul satışı)

Cevap : Kur farkı gelirleri 646 hesaba yazılır 646 hesap da 690 hesaba virman edilir. Kurumlar vergisini 1 puan eksin ödemenin şartları için 20 seri nolu KVK genel tebliğini inceleyiniz Tebliğde belirtilen Şartlar var ise yine tebliğde belirtilen şekilde Geçici vergi beyannamesi hazırlanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.