Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.05.2022 14:36 (Üye) Soru : Merhaba, Ben 2 tane konu var bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. 1-ihracat ve üretim yapan firmalara yapılacak olan %1 kurumlar indirimi ilk geçici vergi beyannamesinde indirim olarak uygulanacak mı? 2-bu indirimi uygulama zorunluluğu var mı? Uygulamadan ihracat dahil toplam matrah üzerinden %23 uygulayarak vergimizi hazırlayabiliyor muyuz? (Tıpkı eski geçici vergi gibi) . Çünkü uygulamak için giderleri ayırmak gerek ortalama hesapladığımızda çok bir vergi indirimi olmuyor. Bu nedenle uygulamasak olur mu diye sormak istedim. iyi çalışmalar

Cevap : İndirim isteğe bağlıdır. Zorunluluk yoktur. 20 seri nolun KVK Genel Tebliğdeki şartalar var ise indirim uygulanır.İndirimli hesaplama 1. Dönem Geçici vergi beyannamesinde uygulanacağı gibi Geçici vergi beyannamelerinde uygulamayıp Yıl sonunda Yıllık KV beyannamesinde de yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.