Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.05.2022 14:28 (Üye) Soru : Merhaba, ULUSLARARASI DENİZ YOLU YÜK NAKLİYAT ACENTELERİNİN FAALİYETLERİ ile ilgilenen firmamızın ihracattan elde edilen kazançlarla ilgili % 1 vergi indiriminden yararlanması mümkün müdür ? Firmamızın ana faaliyet konusu deniz ulaşım ve nakliyesiyle ilgili olarak yük ve yolcu transferi konularında acentelik, yükleme-boşaltma operasyonlarıdır. Hizmet ihracı olarak değerlendirilebilir mi ?

Cevap : Hizmet ihracı yapanlar da indirimli KV den yararlanabilirler . Tebliğde hizmet ihracının, yurt dışındaki bir müşteri için yapılan ve yurt dışında faydalanılan hizmetleri kapsadığı açıklanmıştır. Hizmetten yurt dışında faydalanılmasından kastın ne olduğu KDV Genel Uygulama Tebliğinin "II/A-2.1.İstisnanın Kapsamı" bölümünde; “Hizmetten yurtdışında faydalanılmasından kasıt, Türkiye'de yurtdışındaki müşteri için yapılan hizmetin, müşterinin yurtdışındaki iş, işlem ve faaliyetleri ile ilgili olması; Türkiye'deki faaliyetleri ile ilgisi bulunmamasıdır.” şeklinde ifade edilmiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.