Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.05.2022 11:21 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Uzaktan çalışma günü bildirimi ile alakalı bir görüş rica edeceğim izninizle , örneğimiz şu şekilde İstanbulda Avukatlık bürosu işleten Bay Avukat A , Antalya da ki bir takım takip işlemleri için işçi istihdam etmektedir. işçi Antalya da ikamet etmektedir ve sadece burada hizmet vermektedir. yani istanbul ofise gelmemektedir. Avukat Bay A bu personeli için antalya da bir ofisi olmadığı için merkez istanbuldan giriş yapıp bu personeli sgk ya uzaktan çalışma günü olarak mı bildirmesi gerekir bu günleri , yine benzer bir şekilde evinde telefon /sekretaryasını yapan bir eleman istihdam edecektir ofise gelmeyecektir bu kişi aynı şekilde bunu uzaktan çalışma şeklinde mi bildirim yapması gerekmektedir ve ek soru olarak buradaki temel amaç nedir örneğin evinde söz gelimi düşen ve ayağını kıran bir kişi için iş kazası sayılmaması gibi bir durum mu vardır yine aynı şekilde iş olmadığı bir günde antalyadaki personel örneğin trafik kazası geçirse bu iş kazası mı sayılır Dipnot: Bu 2 personelde hergün iş olsun olmasın 30 gün üzerinden anlaşılıp maktu olarak ücret ödenecektir.

Cevap : Antalya dan çalışan avukat ile ofis dışında evden çalışan sekreter de uzaktan çalışma bildirimi yapılması gereken işçilerdir. Uzaktan çalışma sözleşmesinde işçinin uzaktan çalışma yapacağı yer belirlenir ve bu iş kazasıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.