Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.05.2022 09:32 (Üye) Soru : Sayın Yetkili 2020 yılında bir firmadan 8.250 dolar avans aldık . Ben ticari defterlere TL cinsinden kaydettim. Yaklaşık olarakta 65.000 tl idi . Ancak bu firma ile herhangi bir alım satım işlemimiz de olmadı. Şimdi bu parayı iade etmemiz gerekiyor. 19/04/2022 tarihli karaları da dikkate alırsak .Bu iade işlemini 1- TL cinsinden mi yapacağız eğer tl cinsinden yapacak isek Merkez Bankasının hangi kurunu esas alacağız. 2- Karşı firma bize kur farkı faturası kesmeli mi ? Kdv nin konusuna girecek mi ? Teşekkür ederim.

Cevap : Avans olarak alınan tutarı Döviz olarak ödeyebilirsiniz. Mal alım satımı yok.Kur farkı ı faturası kesilmez. Firmanız zaten dönem sonlarında kur değerlemesi yapması gerekirdi.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.