Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.05.2022 15:24 (Üye) Soru : Sayın Üstadım Merhaba, BA BS formlarıyla ilgili bir sorumuz olacaktı. BA BS formlarından Elektronik 5000 TL ( KDV Hariç ) üzeri olarak düzenlenen belgeler, çıkartıldı. BA ve BS formları bildirilecek bir belge yok ise boş olarak verilecek. Burada öğrenmek istediğimiz formlardan biri verilip, örneğin E-Faturaya tabi bir mükellefin, FORM BS verilip, FORM BA verilmez ise herhangi bir müeyyidesi var mı ? Verilmeyen BA formu gecikmeli de olsa verilecek mi ? Bir de BA B S Formları, % 5 uyumlu mükellefiler vergi indiriminde dikkate alınan kritereler arasında yer alıyor mu ? Bilgi verebilir misiniz ?

Cevap : Verilmeyen BA formu için özel usulsüzlük cezası uygulanır. B FORMU BİLDİRİMDİR. VERGİ BEYANNAMESİ DEĞİLDİR. % 5 İndirim ile ilgisi yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.