Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.05.2022 12:16 (Üye) Soru : Ana faaliyet olarak bakkaliye işletmesi olan firma aynı yerde ek iş olarak sene içinde ortalama 5 adet araba alım satımı yapmaktadır.İlgili firmanın toplam 2021 cirosu 1500000 olur e defter e fatura durumu nedir?Bilgi verirseniz memnun olurum

Cevap : Merhaba; Vergi Usul KanunU 535 Sayılı Genel Tebliği'ne göre; “7- Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükelleflerden brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı); a) 2020 veya 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL, b) 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 Bin TL ve üzeri olan mükellefler." e-fatura uygulamasına geçiş yapacaklardır. İzleyen yılın başından itibaren e-defter uygulamasına başvuru yapmaları gereklidir. iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.