Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.05.2022 08:59 (Üye) Soru : Sayın Danışmanımız, SMMM olarak vergi mükellefi olmayan kişiden işyeri kiraladım. Stopaj ödemek suretiyle banka dekotuna istinaden brütünü gider yazmaktayım.Bir odasını başka bir meslekdaşıma kiraya verdim. Serbest meslek erbabı mükellefi oldğumdan stopajlı ve kdv li makbuz mu düzenlemeliyim? Yoksa mesleki gelir olmayıp sair gelir olduğundan kira bedeline sadece kdv mi uygulamalıyım. Teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Cevap : Elde edilen gelir Serbest meslek kazancı değilidir. E-makbuz. KDV ve SV stopajı olmaz. GMSİ dır.Sair gelir değildir. Size kira ödeyen mükellef Kiradan % 20 GV stopajı yapacak Kira tutarının Bankaya yatıracak Elde edilen GMSİ ise yıllık GV beyannamesi ile GVK 86. maddedeki koşullara göre beyana dahil edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.