Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.05.2022 09:27 (Üye) Soru : Merhaba; 2022 yılı mayıs ayı itibair ile dmeir çelik ürünlerine uygulanacak tevkifat ile alakalı bir sorum ola cak. Tevkifat lı olarak satın aldığımız demir borulardan inşaatlarda doğalgaz tesisatı işleri yapmaktayız. Bu ürünleri faturalandırırken biz de tevkifat uygulayacakmıyız?

Cevap : KAPSAM :Tevkifat kapsamına; cevherden, hurdadan veya diğer ham maddelerden üretilen demir-çelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb.) veya yassı (levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler ve kaplanmış yassı ürünler vb.) demir-çelik ve alaşımı ürünler girmektedir. Demir-çelik ve alaşımlarından mamul eşya (kapı, kapı kolu, köşebent, vida, somun, vida soketi, dübel, kilit, çivi, flanş, maşon, dirsek, kanca, menteşe, yay, bilya, rulman, zincir vb.) teslimlerinde tevkifat uygulanmaz. Yukarıdaki paragrafta yer alan Parantez içinde sayılan ürünler kapsamında değerlendirilmesi halinde KDV tevkifatı yapılmaz. (kapı, kapı kolu, köşebent, vida, somun, vida soketi, dübel, kilit, çivi, flanş, maşon, dirsek, kanca, menteşe, yay, bilya, rulman, zincir vb.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.