Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.05.2022 10:54 (Üye) Soru : İyi Günler Yapmakta olduğumuz faaliyetimiz market rafları ve stand imalatı işi ile iştigal etmekteyiz. Yeni çıkan KDV Tebliğinde demir ve çelik alımlarında kdv tevkifatı uygulanma zorunluluğu getirildi. Biz mal alımı yaparken tevkifatlı alıyoruz. onu işleyip kesip metal raf ve stand haline getiriyoruz. Satışını yaparken faturamız tevkifatlı mı kesmek zorundayız. Bununla ilgili bilgi verebilir misiniz ? tşk

Cevap : Düzenleyeceğiniz Faturada 4/10 KDV tevkifatı hesaplanacaktır. Kapsam: Tevkifat kapsamına; cevherden, hurdadan veya diğer ham maddelerden üretilen demir-çelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb.) veya yassı (levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler ve kaplanmış yassı ürünler vb.) demir-çelik ve alaşımı ürünler girmektedir. Demir-çelik ve alaşımlarından mamul eşya (kapı, kapı kolu, köşebent, vida, somun, vida soketi, dübel, kilit, çivi, flanş, maşon, dirsek, kanca, menteşe, yay, bilya, rulman, zincir vb.) teslimlerinde tevkifat uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.