Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.05.2022 13:10 (Üye) Soru : Merhaba, Bir mükellefimiz 3 farklı şirkette bordrolu olarak ücret geliri elde etmektedir. aldığı ücretten gelir vergisi kesintisi olmaktadır. Alınan Ücret gelirleri beyan edilecek mi? sınırı aşıyorsa, ayrı gelir vergisinde beyan etmemiz lazım mı? (Elde edilen gelir ücret geliri)

Cevap : GVK 86/1-b maddesine göre aşağıdaki koşulların oluşması haline elde edilen Ücret gelirleri Mart ayında Yıllık GV beyannamesi ile GİB HAZIR BEYAN sisteminden beyan edilir. Birden fazla işverenden tevkif yoluyla vergilendirilmiş ücret alan ve birden sonraki işverenden aldıkları ücretlerin toplamı Gelir Vergisi Kanunu’nda yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı (2022 yılı için 70.000 TL) AŞMAYAN mükelleflerin, tamamı kesinti yoluyla vergilendirilmiş ücretleri yıllık beyanname ile beyan edilmeyecektir. Birden sonraki işverenden alınan tevkifata tabi ücretlerin toplamı 70.000 TL’yi AŞMASI DURUMUNDA, ücretlerin tamamı (ilk işverenden alınan ücret de dahil olmak üzere) yıllık beyannameye dahil edilecektir. Birden fazla işverenden ücret alınması halinde, birinci işverenden alınan ücretin hangisi olacağı ücretli tarafından serbestçe belirlenecektir. ? 01.01.2022 tarihi itibariyle TEK işverenden alınan ve Gelir Vergisi tarifesinin 4’üncü gelir diliminde (880.000 TL) yer alan tutarı aşmayan tevkif suretle vergilendirilmiş ücretler için yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmeyecektir. ? Ayrıca 01.01.2022 tarihinden itibaren birden fazla işverenden tevkif suretle vergilendirilmiş ücret almakla beraber birden sonrakinde alınan ücretler toplamı ikinci gelir diliminde (2022 yılı için 70.000 TL) aşmaması; fakat bu ücreti ile ilk işverenden alınan ücret toplamı dördüncü gelir diliminde (880.000 TL) yer alan tutarı aşması halinde bu gelirler beyan edilecektir. ? Birden fazla işverenden tevkif suretle vergilendirilmiş ücret almakla beraber birden sonrakinde alınan ücretler toplamı ikinci gelir diliminde (2022 yılı için 70.000 TL) aşması halinde bu gelirler önceki uygulamada olduğu gibi beyan edilecektir. (2023 /Mart döneminde) TEK İŞVEREN den ücret alınsa dahi 2022 yılında 880.000 TL üzerinde elde edilen ücret gelirleri için yıllık GV beyanname verilmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.