Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.05.2022 11:24 (Üye) Soru : MALZEMELİ TAŞORANLIK YAPMAKTAYIZ.ALMIŞ OLDUĞUMUZ İNŞAAT DEMİRLERİNE 4/10 TGEVKİFAT UYGULANMAKTDIR. BİZ FATURA VEYA HAKEDİŞ FATURASI DÜZENLERKEN DEMİRE AYRI 4/10 TEVKATLI FATURA DÜZENLEMENİZ GEREKİYORMU TŞK EDERİZ

Cevap : DEMİR İÇİN AYRICA KDV TEVKİFATI OLMAZ. YAPILAN İŞİN TAMAMI İÇİN KDV TEVKİFATI YAPILIR. "BELİRLENMİŞ ALICILAR ve TÜM KDV MÜKELLEFLERİNE karşı ifa edilen ve KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde, alıcılar tarafından (4/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır. Projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulanır.5 Milyonun altındaki faturada tevkifat uygulanmaz. "
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.