Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.05.2022 11:44 (Üye) Soru : Merhabalar Sayın Danışmanım. Çalışmakta olduğum şirketin Nevi LLtd.Şti. Şirket de 1 yıl önce hisse devri oldu. Ortaklar değişti. Fakat şirkete şu anda yabancı yatırımcılar talip. KVK5 e göre Lİmited şirketler, hisse devri şatışlarında değer artış kazanç vergisine tabi.Hisse Devrinden kaynaklı vergiden istisna olabilmek için A.Ş. olarak nevi değişikliği yapmak uygun olur mu. Kısacası Hisse devrinde LTd ve A.Ş. şirketlerin vergisel boyutunu rica ederim. Kısa ve öz rica ederim. Destekleriniz için çok teşekkür ederim. Sağ olun..

Cevap : Hisse devrinden dolayı istisna uygulanmaz. Nevi değişikliği yapılması halinde A.Ş ait hisselerin devrinden(satışından) elde edile kazanç Değer artışı kazancına tabidir. Ancak Hisse Geçici ilmühaber'e veya hisse senedini'ne bağlanmış ise 2 tam yıl geçtik den sonra satılması halinde Değer artış kazancı hesaplanmaz. Konu ile ilgili detaylı açıklama için web sayfamızda bulunan MALİ REHBER i inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.