Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.05.2022 12:19 (Üye) Soru : İki sorum olacak 1)2015 yılında sehven girişini yaptığımız ve 1 gün sigortalı gösterdiğimiz mululen emekli birisi için maaş ödemesi yapmadık. Sgk 2021 yılında resen iptal ve asıl girerek ilgili kişiyi normal sgk'lı statüsüne sokarak malulen emekli maaşını iptal etti. Müfettiş incelemesi var. Burada müfettiş neyin tesbitini yapacak. Tarafımıza cezai işlem uygulanırmı. 2)Yatırım teşvik belgesi sahibi bir işletme Sgk işveren teşvikinden yararlanmak için her bir sigortalıyı ayrı ayrı teşvikten yararlanmak için her bir personel için ayrı ayrı sözkonusu teşvik kapsamında kanun numarası mı işaretlenir, yoksa sistem kendiliğindenmi yapar. Cevabınız için teşekkür ederim.

Cevap : 1. Müfettiş evrak ve ifade uygunluğunu teftiş eder. eğer işlem sehven yapılmış ise bunu ifade edersiniz kişinin maaşı kesilmeyecektir. Bildirim yapıp ödeme yapılmış ise bu itilaflı durumda bilerek ya da isteyerek devleti zarara sokma eylemi olmadığından ipc uygulanmayacaktır. 2. teşvik tanımlaması işçi bazında ve ayrı ayrı tanımlanır ve bilidirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.