Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.05.2022 11:50 (Üye) Soru : Sayın, Soru1:Limited Şirket ortağı kendi adına ödediği bağkur primi,kendi adına,eşine ve çocuklarına yaptırdığı özel sağlık sigortası ve çocukların okul harcamalarını düşebilir mi? Soru2:Limited Şİrket ortağı yanında çalışanların a özel sigorta yaptırıp öderse ya da çalışanlar kendileri yaptırıp öderse vergiden düşülür mü? Soru3:Gerçek kişilerin,çocuklarının devlet okulunda ya da özel okulda okuması okul masraflarının düşülmesinde etkili olur mu?Okula ödenen ücret ya da kırtasiye giderlerinde devlet ya da özel fark eder mi? Ayrıca sigortalı çalışanların çocukları için durum nedir?

Cevap : 1-Hepsi için hayır. 2-Özel Sağlık sigortası primini işveren öder ise yapılan ödeme AYNİ ücrettir. maaşa eklenir. GVK 63/3. maddesindeki koşullara göre Bordroda Hesaplanan matrah dan indirilir. Çalışan ödemesi halinde ise; GVK 63/3. maddedeki koşullara göre indirilir. 3-GVK 89/2. maddedeki koşullara göre GV mükellefleri çocuklarının okul giderlerini Yıllık GV beyannamesinden indirirler Çocuklara ödenen ücret Gider olarak yazılmaz.(GVK Md.41) Yukarıdaki hususlar için GVK 41,63 ve 89. maddelerini inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.