Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.05.2022 13:02 (Üye) Soru : 2017 temmuz ayında 200.000,00 tl bedelle ters dubleks olarak alınan daire 2019 ekim ayında dönemin ilgili imar kanunundan yararlanılarak iki ayrı bağımsız bölüm olarak tescil ediliyor.Yeni tapularda bedel yok ancak arsa payı oranları belirtllmiş. Soru 1 Dairelerden biri satılmak istenirse değer artış kazancı için iktisap tarihini ilk alım tarihi olarak mı baz almalıyız. yoksa bağımsız bölüm olarak ayrıldığı tarih olan 2019 u mu dikkate almalıyız? teşekkürler. (26.05.2022 10:13) Bağımsız bölüm olarak ayrıldığı tarih olan 2019 dikkate alınır. Değerli görüşünüz için teşekkürler. tapuda ilk alım bedeli 200.000 tl olduğundan ve bağımsız bölüm ayrılmasında tapuda bedel yazmadığından dolayı bağımsız bölümlerinde ayrı ayrı satılmasında iktisap bedelini ayrıştırıken tapu üzerindeki arsa payı üzerinden mi hesaplamamız gerekir. yoksa bağımsız bölüm brüt veya net metrekare alanına göre mi iktisap bedelini belirlemiliyiz?

Cevap : Ayrışım yapıldığı tarih itibari ile bağımsız bölümler için Emlak Vergisi bildirimi verilmesi gerekir. Bu durumda Emlak vergisi beyan değeri dikkate alınır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.