Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.05.2022 11:27 (Üye) Soru : Öncelikle kolay gelsin.Müşterimizin 2021 cirosu 10 milyonun üzerinde olup;2020 yılından bu yana e-fatura,e-arşiv fatura mükellefi,2021 yılından bu yana da e-defter mükellefidir.Hırdavat malzemeleri toptan ticareti faaliyetinde bulunmaktadır.Bu müşterimiz kağıt fatura kullandığı dönemlerde ''irsaliyeli fatura'' kullanmaktaydı,e-fatura kullanmaya başladığından bu yana da e-fatura ve e-arşiv faturalarda düzenleme tarihi ile belge düzenleme zamanını saat ve dakika olarak gösterip,belge üzerinde irsaliye yerine geçer ibaresini kullanarak ve kağıt çıktısını müşteriye vermek suretiyle ayrıca irsaliye düzenlememekte.Sorum bu müşterimiz 01.07.2022 itibariyle e-irsaliyeye geçecek mi,e-irsaliyeye geçecekse de,malın müessesede alıcısına teslim edilldiği ve belge üzerinde düzenleme zamanı ile ''irsaliye yerine geçer'' ibaresinin yazıldığı durumlarda ayrıca sevk irsaliyesi düzenlemesine gerek varmı.Cevabnız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Değerli Meslektaşımız Merhaba; mükellefiniz 509-526-535 sayılı Vergi Usul Kanunları Genel Teliğleri kapsamında e-irsaliye uygulamasına sahil olacak mükellefler arasında ise e-irsaliye uygulamasına da geçiş sağlayacaktır. Sorunuzda hırdavat malzemeleri ifadesini kullanmışsınız ancak çok genel bir ifade olarak kalıyor. Sorunuzdan anladığım ifadeye göre eğer ki demir çelik işi ile uğraşılıyorsa yani; " “demir ve çelik ile demir veya çelikten ürünlerin imal, ithal veya ihracını gerçekleştirenler (ticari kazançları basit usulde tespit edilenler hariç)" e-irsaliye uygulamasına geçiş sağlayacaktır. Ancak tabii ki e-irsaliye sistemine geçiş için diğer şartların da kontrol edilmesi gereklidir. Örneğin 2021 yılı brüt satış hasılatı gibi. iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.