Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.05.2022 10:25 (Üye) Soru : Merhba, Gelir vergisi mükellefi olan ve inşaat işi ile iştigal eden müşterimiz 2019 yılında kat karşılığı inşaat projesini tamamlayarak yapı kullanma iznini almıştır. Bu projeden 2 adet dubleks daire bu güne kadar satılamadığından 152 hesapta 2019 değerleri ile kayıtlıdır. 2022 yılına kadar geçen zaman zarfında inşaat girdi maliyetlerine gelen zamlar nedeniyle mevcut daire değerlerinde artışlar olduğu aşikardır. Söz konusu bu daireler için Yeniden değerleme yapılabilir mi. Arızi kazanç beyanında yapılan değer artış kazancı hesaplaması bu daireler içinde yapılabilir mi. Maliye idaresinin de bu konudaki görüşleri dikkate alınarak vereceğiniz cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar. 27/05/2022

Cevap : 252 Hesap daki binalar için VUK geçici 32. maddeye gör yeniden değerleme yapılabilir. (Konu hakkında VUK 537 sayılı Genel tebliği inceleyiniz.) Ticari kazanç elde eden mükellefleri değer artış kazancı hesaplamaz. Değer artış kazancını vergi mükellefi olmayan kişiler içindir. Biz Burada danışma birimi olarak Kanun ve tebliğlere göre yorum yaparız.Maliye İdaresinin görüşü hakkında dilerseniz Özelge alabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.