Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.05.2022 11:47 (Üye) Soru : Merhaba, Türkiyede yerleşik bir firmanın Venezuela, Panama, Costa Rika partneri olacak firma hem Panama'da hem de Istanbul'da serbest bölgede sirket acacaktır. Ödemeleri yaparken de bazen elden gelen parayi serbest bölgedeki şirkete alıp oradan Türkiye'deki Franchise anlaşmalı firmaya ödemelerini yapmak istiyorlar. Bunun süreci nasıl olmalı ya da önerilen baska bir yöntem var mi elden gelen parayı sisteme dahil etmek icin? Teşekkürler

Cevap : Bahsettiğiniz konularda özel bir yöntem veya uygulama yok.Yapılan ödemler veya tahsilatlar Döviz cinsinde yapılır. VUK hükümlerine göre 7.000 TL nın üstündeki tahsilat ve ödemler Banka kanalı ile yapılır. Serbest bölgedeki satışlar için KDV istisnası uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.