Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.05.2022 08:43 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Yetkili, Faaliyet Kod ve Adları : 255001 METALLERİN DÖVÜLMESİ, PRESLENMESİ, BASKILANMASI VE DAMGALANMASI ve şirket ana sözleşmesinde Metal imalatı ve ihracatı ibareleri geçmekte olan bir Limited Şirket; 1-) kestiği faturalarda Kdv tevkifatı uygulaması gerekir mi? 2-) 01.07.2022 tarihi itibariyle E İrsaliye ye geçmesi gerekir mi? 3-) E İrsaliye ye geçmesi durumunda E Fatura ya geçmesi gerekir mi? gerekmez ise Kullanıcı kodu ve şifresi ile E Arşiv Fatura kesmeye devam edebilir mi?

Cevap : 1- Aşağıdaki kapsamda belirtilen işi yapıyor ise KDV tevkiafatı hesaplanır. nace koduna göre yorum olmaz. Fiili durum önemlidir. 2- 2020-2021 yılı satışları 10 milyonu aşıyor ise e-irsaliye kullanacak. 3- e- fatura kullanmayan e-irsaliye kullanamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.