Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.05.2022 09:38 (Üye) Soru : Sayın Üstadlarım; Kar dağıtımı hk. Tek kişilik limited şirket 01 MAYIS 2022 tarihinde almış olduğu yönetim kurulu kararı ile 2020 yılına ait şirket karını 01Mayıs 2022 itibarı ile aylık periyotlar halinde 31 Aralık 2022 tarihine kadar KAR dağıtımına dair kararını almıştır. Kar dağıtımını Banka nakit akışını dengelemek ve ödenecek vergiyi zamana yaymak adına aylık periyotlar halinde yıl içinde yapacaktır. (TOPLAM KAR: 100.000.- / 8 AY Olmak üzere aylık 12.500.-tl ödenecektir) Bu durumda; Her ay ödemedi yapılan Kar dağıtım tutarı üzerinden vergi ve yasal yükümlülükler ayrılarak ödenecek vergi 3 aylık muhtasar beyannamede beyan edilerek ödenmesinde herhangi bir sakınca olur mu? Yoksa; Kararın alındığı tarih olan 01 Mayıs 2022 tarihinde 2020 yılının karının tamamı üzerinden vergi ve yasal yükümlülükler ayrılarak Mayıs ayın yer aldığı ilk 3 aylık Muhtasar beyannamede Tek seferde beyan edilerek vergi ödenmelidir? İyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Her ay ödemesi yapılan Kar dağıtım tutarı üzerinden vergi ve yasal yükümlülükler ayrılarak ödenecek GV stopajı 3 aylık muhtasar beyannamede beyan edilerek ödenmesinde herhangi bir sakınca yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.