Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.05.2022 10:17 (Üye) Soru : Sn. Danışman merhaba; Şirketimiz tarafından yönetim binası kullanımı yapmak amacıyla 2016 yılında arsa alınmış. Alınan arsa üzerine bina yapımı için bir inşaat şirketi ile anlaşılarak bina yapımına başlanmıştır. 2 Yıllık sürede inşaatın kaba inşaat kısmı tamamlanmış ve şirketin mali durumunun el vermemesi sebebiyle inşaat bu haliyle yarım kalmıştır. Nihayetinde inşaatın natamam halde satışına karar verilmiştir. Bu doğrultuda yapılacak kayıtlar ve vergisel konularda aşağıdaki hususlarda görüşlerinize ihtiyaç duyulmuştur. 1- Satış bedeli üzerinden kdv hesaplanacak mıdır? (Arsa ve kaba inşaat bina ayrımı yapılacak mıdır.) 2-Yapılmakta olan yatırımlara atmış olduğumuz indirilen kdv tutarıyla ilgili nasıl bir işlem yapılmalıdır? 3- Satış istisna kazancı hesaplaması ne şekilde yapılacaktır? Saygılarımla

Cevap : 1-KDVK 17/4-g maddesindeki şartlar var ise Düzenlenecek faturada KDV hesaplanmaz. İstisna uygulanır. 2-Devreden KDV olarak kayıtlarda yer amaya devam der. 3-Özel bir hesaplama yöntemi yok. (Satış bedeli (-) Kayıtlı değer = Kar) Elde edilen kazancın % 50 si KVK 5. maddesindeki koşullar var ise Kurum kazancında istisna edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.