Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.05.2022 10:40 (Üye) Soru : İYİ GÜNLER ÜSTADIM İLK DEFA TASFİYE İŞLEMLERİ YAPACAGIMDAN Bİ KAC SORUM OLACAKTI SİRKETİMİZİN 21.04.2022 YILINDA TASFİYE GİRİŞ GAZETESİNİ YAYINLATTIM.TASFİYE GİRİŞ BEYANINI 4 ay içinde mi vermem gerekiyor 1 ay içinde mi birden 3 ilan da yayınlandı simdi 3 ay bekleyecegim ardında tasfiye sonu kararını verip.ilgili tasfiye sonu beyanını verip kapanıs işlemlerini gercekleştireegim Dogrumudur acaba

Cevap : Şirketin Tasfiye girdiği bilgisi VD ne 1 ay içinde bildirilecek. Tasfiyeye giriş için Kurumlar Vergisi Beyannamesi ; Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 14. maddesinde de belirtildiği 21/04/2022 tarihini takip eden 4..ayın birinci gününden yirmibeşinci günü akşamına kadar kurumun bağlı olduğu vergi dairesine tasfiye memuru tarafından verilir. Tasfiyenin sonlandırılması TTK na göre 3 ay olarak belirlendi .ANCAK KVK da değişiklik yapılmadığın için bu süre değişikliğinin önemi yoktur. Sizin firmanızın Tasfiye giriş beyannamesi ; 01/01/2022-21/04/2022 dönemi için beyanname yukarıdaki tanıma göre; 01-25/Ağustos /2022 tarihinde verilecektir. Bu tarih den önce Beyanname verilemez. Beyanname de Dönem tipi "kıst dönem" seçilir. Gib bdp programından e beyanname olarak verilecektir. Tasfiye sonu beyannamesi ise ; Tasfiye işleminin bitiminin tescilinden itibaren 1 ay içinde verilecektir (son beyanname)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.