Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.06.2022 14:17 (Üye) Soru : Sn. Danışman, 2.El Motorlu Taşıt Alım Satımı (Galeri) işi yapan mükellefim 2021 Yılı Brüt Satış Hasılatı 1.000.000 TL nin üzerindedir, yine bir başka mükellefim İnşaat (Müteahhitlik) faaliyeti ile iştigal etmekte olup 2021 Yılı Brüt Satış Hasılatı 1.000.000 TL nin altındadır, iki firmanın Zorunlu E Fatura ve E Defter'e geçiş süreleri nedir? Teşekkürler.

Cevap : Merhaba; VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 509)’NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SIRA NO: 535)'e göre; Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükelleflerden brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı); a) 2020 veya 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL, b) 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 Bin TL ve üzeri olan mükellefler sorunuzda geçen mükellefiniz için belirttiğiniz bilgiler kapsamında 1/7/22 tarihine kadar e-fatura ve e-arşiv fatura başvurusu yapması gerekecektir. yukarıdaki tebliğ maddesi dışında kalan mükelleflerin, başkaca bir yükümlülüğü var mı bunları da ayrıca e-fatura geçiş kriterleri bakımından kontrol etmek gereklidir. iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.