Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.05.2022 11:03 (Üye) Soru : merhaba , bir firmamıza sermaye artırımı yapmamız gerekmektedir. En son sermaye artırımı 20 yıl önce yapılmış ve bu döneme ait herhangi bir veri elimizde yoktur. Önceki sermayenin ödendiğine ait tespit raporu yazılması gerekiyor , ama hiç bir defter tasdik ve ödeme verisine ulaşılamıyor İstanbul ticaret odası da yardımcı olamadı sizden görüş almamızı istediler yardımlarınızı rica ederim.

Cevap : Bilindiği üzere TTK hükümlerine göre defter ve belgelerin saklama süresi 10 yıldır. 10 yıldan önceki dönemlere ilişkin defter bilgileri yazılmaz. ilgili alana artırılan sermayenin ticaret sicil gazetesi bilgilerinin yazılması yeterlidir. Ticaret Odası kolayı seçiyor. Oysa bu ve benzer olaylar ile günde 10 larca olay ile karşılaşıyor. Bilgi vermemesinin nedeni ciddiyetsiz elaman istihdamıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.