Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.06.2022 12:12 (Üye) Soru : Üstadım merhaba, toplu konut sitesinden bir ofis kiralaması yaptık. site KDV mükellefi olmadığı için bize fatura kesemiyor. Aidat makbuzu olarak bizlere evrak veriyor. ( başka kiralanmış ofislere de aynı şekilde büfeciye, lokantacıya, kuaföre vb ) ayrıca elektrik ve su faturaları site üzerine geldiği için sitede kiraladıkları bütün ofis ve dükkanlara kullanım bedeli olarak taksim yapıyorlar. Üstadım buradaki sorum Kira yönünden ortada fatura olmadığı için verdikleri aidat makbuzu üzerinden muhtasar beyannamesi ile kira stopajını beyan etmemiz gerekli mi? 2.olarak elektrik ve su masrafı adı altında gönderdikleri makbuzları giderleştire bilirmiyiz. Teşekkür ederim.

Cevap : Site yönetimi Kurumlar vergisi mükellefiyeti tesisi ettirecek; KİRA ve diğer tahsilatları için % 18 oranlı KDV li Fatura düzenleyecektir. Fatura gider olarak kayıtlara alınır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.