Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.06.2022 13:01 (Üye) Soru : merhaba. türkiyede yazılım ve danışmanlık yapan bir ltd şti, yurtdışında olan yabancı bir firma için, yazılım ve danışmanlık yapıyor, fatura kesiyor, hizmet ihracatı. benim sormak istediğim hizmet ihracatı yapan kurumlara %1 indirim ne şekilde olacak.bilgi verebilirmisiniz, tşk

Cevap : Hizmet ihracı yapanlar da indirimli KV den yararlanabilirler . Tebliğde hizmet ihracının, yurt dışındaki bir müşteri için yapılan ve yurt dışında faydalanılan hizmetleri kapsadığı açıklanmıştır. Hizmetten yurt dışında faydalanılmasın dan kastın ne olduğu KDV Genel Uygulama Tebliğinin "II/A-2.1.İstisnanın Kapsamı" bölümünde; “Hizmetten yurt dışında faydalanılmasından kasıt, Türkiye'de yurt dışındaki müşteri için yapılan hizmetin, müşterinin yurt dışındaki iş, işlem ve faaliyetleri ile ilgili olması; Türkiye'deki faaliyetleri ile ilgisi bulunmamasıdır.” şeklinde ifade edilmiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.