Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.06.2022 13:30 (Üye) Soru : İyi çalışmalar dilerim. Mükellefim 2021 yılına ait Geçici Vergi ödemesini Kurumlar Vergisi Beyanname döneminden sonra ödedi (02.05.2022) dolayısıyla Beyanname üzerinden mahsup edilemedi.Bizde bu tutarın başka bir vergi borcuna mahsup edilmesini istedik.Vergi dairesi hiçbir şey yapılamayacağını bununla ilgili kendilerinde bir mevzuat bulunmadığını söyledi.Şu durumda mükellefim mağduriyet yaşıyor.Bu konuyla ilgili nasıl bir yardımda bulunabilirsiniz.Konu ile ilgili bir Özelge varmıdır ben araştırdım ama bulamadım.Bilginizi rica edeceğim. Saygılarımla.

Cevap : Yapmış olduğunuz işlem yanlış KV beyanname verme süresinden sonra Geçici vergi ödenmez. Ödenecek vergi Kurumlar vergisidir. VD ödenmeyen geçici vergiyi terkin edecek di, Gecikme zammı alacak dı. Ne gibi işlem yapılacağı konusunda İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığına yazılı olarak müracaat ederek görüş alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.