Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.06.2022 15:29 (Üye) Soru : Üstadım merhabalar,kurumlar vergisi mükellefleri karla sonuçlanan her mali dönemde Ttk gereği yasal yedek ayırmak zorundamıdırlar.Birde üstadım yasal yedek hangi kardan ayrılır.690 daki kardan varsa 580 geçmiş yıl zararları tenzil edilip o şekildemi hesaplanır.yasal yedek ayrılacak karın formulü nedir.tereddüte düştüm.teşekkürler.saygılar.

Cevap : TTK göre yasal yedekler ayrılması zorunludur.Yasal yedek Ticari kardan ayrılır.Geçmiş yıl zararlarının yedek ayrılması ile ilgisi olmaz. 690 hesap bilançoda yer almaz. 590 hesap dönem karına devir edilir. Yeni yılda ise 590 hesap 570 hesaba aktarılır.Yasal yedek için formül olmaz. TTK hükümlerine göre belirtilen oranlarda ayrılır. Uygulama için İnternet sitelerindeki örnek makalelerden yararlanınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.