Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.06.2022 09:47 (Üye) Soru : Firmamiz hafriyat alma firmasıdır. Kendisine ait kamyonu bulunmamaktadır. Bu yüzden piyasadan kamyonları kiralayıp ilgili musterisinin inşaat hafriyatini almaktadır. Bizim düzenlediğimiz faturafa 4/10 Yapım İşleri ile Bu İşlerle Birlikte İfa Edilen Mühendislik-Mimarlık ve Etüt-Proje Hizmetlerinde kapsamında tevkifatli fatura düzenliyoruz. Bize duzenlenen hafriyat ve nakliye için gelen faturalar da tevkifat uygulanmadan gönderiliyor. Tevkifat için bu islemlerde bir hata varmıdır? Hafriyat isi nakliye gibi değerlendirilip tevkifata tabi olur mu?

Cevap : Hafriyat işlem Nakliye işlemi değildir. Nakliue hafriyat üretilen malı taşımadır. Taşıma için ayrıca bedel alınması halinde 2/10 KDV tevkifatı uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.