Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.06.2022 09:49 (Üye) Soru : Merhaba, Demir-çelik ve alaşımlarından mamul kapsama giren ürünlerin 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren tesliminde (4/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır. Bizim firmamızda çeşitli boyutlarda ve kalınlıklarda aldığımız çelik sacların üzerine, krom, karbon, mangan, kaynak teli ve çeşitli cevherler ile kimyasallar kullanarak krom karbür oluşturarak sacın üzerinde krom karbür oluşmasını sağlıyoruz. Bu meydana gelen kompozit malzemeyi çeşitli ebatlarda muhteviyatı tamamen değişmiş olarak krom karbür denilen başka bir ürüne dönüştürmekteyiz. Ve ürünü bu şekilde satmaktayız. Sizce bu ürün yukarıdaki tevkifat kapsamına girer mi?Teşekkür ederim.

Cevap : Tebliğde kapsam aşağıdaki gibi tanımlanmıştır Bize göre KDV tevkifatı hesaplanması gerekir. 2.1.3.3.8.2. Kapsam Tevkifat kapsamına; cevherden, hurdadan veya diğer ham maddelerden üretilen demir-çelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb.) veya yassı (levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler ve kaplanmış yassı ürünler vb.) demir-çelik ve alaşımı ürünler girmektedir. Demir-çelik ve alaşımlarından mamul eşya (kapı, kapı kolu, köşebent, vida, somun, vida soketi, dübel, kilit, çivi, flanş, maşon, dirsek, kanca, menteşe, yay, bilya, rulman, zincir vb.) teslimlerinde tevkifat uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.