Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.06.2022 09:50 (Üye) Soru : Selamlar, Demir çelik ürünlerinin tesliminde KDV tevkifatı hakkında sorum olacak. profil aldım, boyadım sattım tevkifat uygulanacak mı? Tebliğde demir çelikin yada profilin işlenmesi işçilik yapılması hakkında tevkifat uygulanır yada uygulanmaz diye bir açıklama yok, bu konuda bizleri aydınlatır mısınız?

Cevap : ebliğde kapsam aşağıdaki gibi tanımlanmıştır Bize göre KDV tevkifatı hesaplanması gerekir. 2.1.3.3.8.2. Kapsam Tevkifat kapsamına; cevherden, hurdadan veya diğer ham maddelerden üretilen demir-çelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb.) veya yassı (levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler ve kaplanmış yassı ürünler vb.) demir-çelik ve alaşımı ürünler girmektedir. Demir-çelik ve alaşımlarından mamul eşya (kapı, kapı kolu, köşebent, vida, somun, vida soketi, dübel, kilit, çivi, flanş, maşon, dirsek, kanca, menteşe, yay, bilya, rulman, zincir vb.) teslimlerinde tevkifat uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.