Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.06.2022 16:53 (Üye) Soru : Geçici vergi dönemleri olarak seçilen e defter berat işlemleri için mükellefin ocak ayı defterini 31/05/2022 de göndermiş bulunmaktayım. Sistemsel arızalar nedeni ile malumunuz süre 03/06/2022 tarihine uzamıştır. 01/06/2022 tarihinden beri şubat ayını yüklemek istediğimde e defter portalında gib ile imza uyumsuzdur hatası aldığım için şubat ayını gönderemiyorum. Ocak ayını silip tekrar imzalama yapmak istiyorum geliridaresinde fakat süresi geçmemesine rağmen süresi geçmiştir uyarısı alıyorum. Malumunuz bugun defter beratları için son gün, gelir idaresine mail attım , interaktif vergi dairesinden dilekçe yazdım , 189 'a takip bıraktım ve 189 da sistemin 1 haziran uzatmasını görmediğine dair şikayetler aldıklarını söylediler. Herhangi bir uzama veya düzeltme olmaz ise ve ben beratlarımı gönderemez isem karşılaşabileceğim cezai hükümlere karşı nasıl bir tedbir almalıyım. Bilgilerinizi rica ederim. Saygılarımla

Cevap : Merhaba, geçmiş dönem berat dosyaları, yasal süreleri dolduktan sonra silinip tekrar yüklenemez. Silme işlemini yasal yükleme süresi devam eden eden berat dosyaları için yapabilirsiniz. tekrnik bir sorun olabilir gönderdiğiniz berat dosyasında. Öze entegratör firma ile çalışıyorsanız sisteminizi bir kez daha kontrol etmeniz faydalı olacaktır iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.