Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.06.2022 15:56 (Üye) Soru : mükellefim hava limanında servis ve yolcu taşımacılığı ile iştigal ediyor 2 ay içerisinde 4 adet araç alış satışı yapıldı .ileri ki dönemlerde tekrarı söz konusu vergi mevzuatı açısından bu araç satış işlemlerinin inceleme konusu olup olmaması hususunda yardımcı olmanızı rica ederiz.sakıncaları nelerdir.

Cevap : Yolcu taşımacılığı işi ile uğraşan mükellef satış yaptığı taşıtlar aktifine kayıtlı ise fatura düzenlenir kdv tahsil edilir. Şayet alış ve satışını yaptığı taşıtlar işletmede kayıtlı değil ise yapılan faaliyet ek bir faaliyet dir(araç alım satımı) Bu ticari faaliyet içinde kayıt tutulur. satış ve alış arasındaki fark gelir olur. Alınm satım yapılan taşıt sayısının önemi yok Çünkü faaliyet de süreklilik olmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.