Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.06.2022 12:48 (Üye) Soru : Bir mükellefim, çocuk ağırlıklı cafe ve organizasyon hizmeti vermektedir, aynı zamanda dükkanın bir bölümünde çocuk kitapları ve oyuncakları satmaktaydı. Firma pandemi döneminde kendi websitesi üzerinden 2020 ve 2021 yıllarında kısa bir süreliğine satışlar yaptı. Firmanın 2021 yılında yaptığı satışların toplamı 1 milyon tl yi aşmıştır. Ancak bu satış rakamının neredeyse tamamını kafe ve organizasyon hizmetlerinden elde etti. 2023 yılında e deftere geçme zorunluluğu hakkında bilgi rica ediyorum.

Cevap : Merhaba; VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 509)’NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SIRA NO: 535)'e göre;“aracıları ile kendilerine veya aracı hizmet sağlayıcılarına ait internet sitelerinde veya diğer her türlü elektronik ortamda mal veya hizmet satışını gerçekleştiren mükelleflerden, 2020 veya 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL, 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 Bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) olanlar.” e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamasına geçiş sağlayacaklardır. Sorunuzdaki bilgilere göre mükellefinizin (verdiğiniz bilgi kapsamındaki cevaptır bu) 01/07/2022 tarihinde e-fatura ve e-arşiv fatura, izleyen yılın başından itibaren de e-defter uygulamasına geçiş sağlayacaktır. iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.