Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.06.2022 10:09 (Üye) Soru : Gayrimenkul satış istisnasından faylanmak için tüm şartları taşıyoruz. Beyannamede gerekli yerlerde istisna gösterilerek hesaplar yapıldı ve gerekli vergi ödendi. Fakat satış Nisan 2021'de gerçekleşmiştir. Satışın gerçekleştiği anda karın %50'si 549 fon hesabına hemen alınmıştır. Fakat bu kaydın bir sonraki sene başında yapılması gerekiyordu. E defteri gönderdiğimiz için düzeltme kaydı yapamıyoruz. Bu durumda ne yapmamız gerekir. Vergi kaybına sebep verecek herhangi bir hata yapılmamıştır. Sadece maddi hata vardır. Bu konu ile alakalı YMM Raporunu en son hangi tarihe kadar vergi dairesine teslim etmemiz herekiyor. Haziran 2022 tarihini geçirmemiz durumunda vd tarafından ek süre veriliyor mu yoksa direkt olarak ceza mı uygulanıyor

Cevap : Defter kaydı için nasıl bir işlem yapılacağı konusunda bilgimiz yok. GİB den görüş alınız. YMM raporu Haziran ayı sonuna kadar VD verilmesi gerekir.Ek süre diye bir süre tanımlaması yok. Süresinde rapor verilmez ise istisna hakkından yararlanılamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.