Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.06.2022 16:12 (Üye) Soru : MERHABA 535 sıra no lu vuk genel tebliğine göre bazı mükellef grupları temmzuz 2022 itibari ile e faturaya geçme mecburiyeti getirildi. gayrimenkul veya motorlu taşıt inşa ,imal alım satım kirlama işi yapanlar ile ilgili bir sorum olacak. mükellef inşaatlara iş yapıyor doğrama,sıva boya tadilat v.s. her türlü inşaat ile ilgili malzemeli ve malzemesiz işçilik.bu tarz mükellefler gayrimenkul inşa faaliyetine dahil olup e faturaya geçme mecburiyeti varmıdır? bazı yorumlarda geçmesi gerekir diye ifadeler var odamızın görüşü nedir? iyi çalışmalar

Cevap : Merhaba; Vergi Usul Kanunu 535 sayılı Genel Tebliği kapsamında; Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükelleflerden brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı); a) 2020 veya 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL, - 1/7/22 b) 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 Bin TL ve üzeri olan mükellefler, ilgili hesap dönemini izleyen yedinci ayın başına kadar başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır. iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.