Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.06.2022 11:15 (Üye) Soru : E FATURA E DEFTER GEİŞ SÜRELERİ İÇERİSİNDEYİZ İNŞAAT VE İNTERNET SATIŞI İŞİ İLE İŞTİGAL EDEN VE 1 MİLYONU GEÇEN FİRMALAR İLE İLGİLİ MÜRACAAT SÜRESİNİ TOPARLAMAYA ÇALIŞIYORUZ FAKAT ÖRNEĞİN NALBURİYE İŞİ İLE İŞTİGAL EDEN BİR MÜKELLEFİMİZ VAR MÜTEAHHİTLİK BELGESİ ALINMIŞ NACE KODUNDA İNŞAAT İŞİ VAR FAKAT BU İŞİ HİÇ YAPMAMIŞ HASILATIN TAMAMI NALBURİYE İŞİNDEN GERÇEKLEŞMİŞ BU MÜKELLEFLER İÇİNDE E FATURA VE E DEFTERE GEÇİŞ SÜRECİ İŞLEMEKTEMİDİR YADA BU AYRIMI NASIL YAPMALIYIZ YARDIMLARINIZA İHTİYAÇ DUYMAKTAYIM.

Cevap : Merhaba; VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 509)’NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SIRA NO: 535) 'e göre, Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükelleflerden brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı); a) 2020 veya 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL, b) 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 Bin TL ve üzeri olan mükellefler e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamasına ilgili tarihler itibariyle geçiş sağlayacaklardır. Bu kriter açısından baktığımızda 3 hesap bakiyesini kontrol etmeniz gerekiyor. 600-601 ve 602 hesapladır. Bu hesapların bakiyesi ilgili brüt satış hasılatlarını aşıyorsa geçmesi gerekliliği oluşmaktadır. Ancak özellikli bir durum var ise yine de Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan özelge talep edilmesinde fayda vardır. iyi çalışmalar dilerim.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.