Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.06.2022 11:28 (Üye) Soru : İyi çalışmalar. Mükellefim eczane işi yapmaktadır. 2021 satış hasılatı 10 milyon'u aştığından 1 Temmuz 2022 itibariyle e -irsaliyeye geçiş zorunluluğu bulunmaktadır. Eczanelerde e-irsaliyenin kullanımını nasıl yapmamızı tavsiye edersiniz. ( ÖKC fişi ile yapılan satışlar ve depolara kesilen iade faturaları için) Ayrıca kesilen e faturaya veya e arşiv faturaya 'irsaliye yerine geçer' ibaresini ilave etmem halinde tekrar e-irsaliye kesme zorunluluğunu ortadan kaldırır mı?

Cevap : Merhaba; Sorunuzda verdiğiniz bilgiler kapsamında mükellefinizin 1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle e-risaliye mükellefi olması gerekecektir. Malın sevki sırasında düzenlenen elektronik faturanın üzerinden saatin ve dakikanın yazılıp kağıt çıksının imzalanması ve mal ile birlikte gönderilmesi durumunda irsaliye yerine geçmektedir (irsaliye yerine geçer ibaresi yazılması şartı ile). Bu süreç aynı devam ediyor. Bu durumda, ayrıca elektronik ortamda irsaliye düzenlenmesine gerek yoktur. iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.