Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.06.2022 15:25 (Üye) Soru : Merhabalar, Satış vadeli sözleşmesi ile şirketimiz gayri menkul satın aldı. Her ay düzenli fatura karşılığında ödeme yapacağız yıl sonunda ödediğimiz tutar kadar gayrimenkulde paya sahibi olacağız. Her ay şirketimize düzenli olarak gelecek olan faturanın muhasebe kaydı nasıl olmalıdır ? Yıl sonun sahibi olduğumuz pay için ayrı muhasebe kaydı yapmama gerek var mı ? Tamamını alınca en son virman kaydı ile binalara alabilir miyim ? Amortisman ayıra bilmemiz için gayrimenkul ün ne kadar payı sahip olmamız gerekmektedir.

Cevap : Gayrimenkul de sahip değiştirme TAPU tescili ile yapılır. yaptığınız ödemeler 198 hesaba yazılır 198(B) 191(B) 102(A) Tapu alındığı tarih de ise 252(B) 198(A) olarak kayıt yapılır. Amortisman G.Menkul alındığı tarih den sonra ayrılmaya başlanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.