Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.06.2022 10:13 (Üye) Soru : iyi günler üstadım. daha önce sormuştum ama sorumu yenilemek istiyorum. altın mevduatı ile değil sorduğum. 1-firma yatırım ve tasarruf amacıyla internet üzerinden aldığı fiziki altınlar var. külçe gram altın.gümüş gibi. bunları daha sonra fatura ile satış yaptı. altınlarda geçici vergi dönemlerinde ve yıl sonlarında değerleme yapılıyor mu. geçen yıl 100 tl ye aldık bu yıl 300 tl ye sattık. aradaki fark kar şeklin demidir. 2.öğrenmek istediğim kuyumcularda da aynı şekildemidir.sadece kuyum faaliyeti varsa enflasyon düzelmesi olacak. aldığı fiyat ile sattığı fiyat farkı kar olacak.başka bir değerleme olmayacak. cevabınız için teşekkürler

Cevap : Daha önce Size verdiğimiz yanıt "Külçe altın.Altın mevduatı Dönem sonların da değerlendirilmez. satış ve alış arasındaki fark gelir veya gider olur." bu şekilde idi. Yukarıda da görüldüğü gibi sadece "altın mevduat" değil Külçe altın kelimeleri de var. Külçe den kasıt; sizin söylediğiniz tasarruf amaçlı altınlardır (külçe,ata lira ,ziynet ,bilezik,kolye vb.) Sonuç olarak bu metaller Dönem sonların da değerlendirilmez. satış/ alış arasındaki fark gelir veya gider olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.