Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.06.2022 10:14 (Üye) Soru : Sayın Hocam merhabalar. Biz İhraç Kayıtlı satış yapan bir firmayız. Bu nedenle kdv devri çıktığında 107 nolu satırdan dönemi gereği yararlanıyorduk Mart ayında yapmış olduğumuz ihraç kayıtlı kayıtlı satış ın Nisan ayında tamamlandığı bilgisi bize yeni ulaştı ancak evrakları hala ulaşmadı. Bizde Nisan ayı Kdv vergi beyanımızı verdik. Ödeme çıkmadı. Hesaplanan ve İndirilen gereği küçük bir miktar tecil edilen çıktı. Ancak İhracatın Gerçekleştiği dönemde iade edilecek Tecil edilemeyen Kdv satırındaki tutarı dönemsellik gereği ihraç edildiği dönemde 107 kodlu satırı kullanmamız gerekirken elimize ulaşmayan bilgi nedeniyle atladık fazla ve yersiz kdv ödedik. Bu ilk defa başıma gelen bir durum. Şu an Nisan ayı Kdv sini düzeltsem tarafımıza inceleme çıkar mı ? yani çıksa dahi evraklar zaten elimiz geçmiş ama inceleme ile uğraşmak yanımıza kar kalmış olacak. Fazla ve yersiz ödenen vergiyi iade alabilir miyim ? Gerçi dönemsel demekle beraber net bir açıklama bulamadığımdan (yani gerçekleşmiş olan bir iade hakkı o yıl boyunca kullanılabilir mi ) Nisan ayında bitmiş ama Nisan ayında beyan edilmemiş ihraç kayıtlı iade hakkımı Mayıs Ayı Kdv beyanın 107 nolu satırında kullanabilir miyim ? Buna engel bir madde var mı? Eğer herhangi bir şekilde düzeltme yoluna gidemezsem alamadığım İade hakkımı bilanço da hangi nolu hesap la kapatmalıyım. Saygılarımla

Cevap : KDV düzelteme beyanı yapılınca incele yapılacak diye bir kural yok. İnceleme her zaman her koşulda idarenin yetkisindedir.Fazla ve yersiz ödenen vergi geksis sisteminde talep edilebilir. Uygulama ve bürokratik işlemler için Vergi Dairesi ile görüşünüz.Düzeltme yapmaz iseniz fazla ödenen vergi 136 hesap da yer alır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.