Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.06.2022 11:27 (Üye) Soru : Merhaba Film çekiminde vergi mükellefi olmayanlardan aşağıdaki yapılan işlere ilişkin ödemeler yapılmıştır 1- elektrik kullanımı 2- kamera tutma cihazı (jimmy) kiralanmış 3-yer temizliği Sorum şu ben bu işlemler için gider pusulası düzenleyeceğim. Stopaj oranlarını %20, tevkifatlarını temizlikte 7/10 ve diğerlerinde tam tevkifat mı uygulamalıyım. Teşekkürler.

Cevap : 1-Elektirik kimden kullanıldı Vergi mükelelfinden kullanılış ise bu mükellef Fatura düzenleyecektir. Vergi mükellefi değil ise Düzenlenecek gider pusulasında GV stopajı olmaz.(KDV tevkifaı olmaz) 2-Jimmy sahibi Vergi mükelelfi ise bu mükellef Fatura düzenleyecektir. Vergi mükellefi değil ise Düzenlenecek gider pusulasında % 20 GV stopajı yapılacaktır.(KDV tevkifaı olmaz) 3-Temizlik hizmeti veren Mükellef ise fatura alınır Hesaplanan KDV den 9/10 KDV tevkifatı hesaplanır.Vergi mükellefi değil ise gider pusulasında GV stopajı ve KDV hesaplanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.