Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.06.2022 10:07 (Üye) Soru : merhaba , önceden 4-a sgk lısı olan ama şu an calışmayan bir anne var. bu kişinin 1 tane bakıma muhtac özürlü çocugu var. özürlü çocuguna baktıgı icin çalışmıyor. 1- emekli olmak icin dışarıdan sigortasını ödemek istiyor. bunun icin nasıl bir başvuru ve kayıt yaptırmalıdır? 2 - dışarıdan sigorta ödemelerinde en düşük kç tl ödeniyor? 3 - eger kişi, dışardan kendisi sigorta primini öderse, devletin özürlü cocuguna baktıgı icin verdigi, devletin parasal yardımı kesilir mi ? tesekkurler

Cevap : İsteğe bağlı sigortalılardan, sigorta primine esas kazanç alt sınırı (brüt asgari ücret) ile üst sınırı (alt sınırın altı buçuk katı) arasında kalmak şartıyla bunların kendi belirleyecekleri prime esas kazancın yüzde 32’si oranında prim alınmaktadır. Bunun yüzde 20’si uzun vadeli sigorta kolları (malullük-yaşlılık-ölüm sigortası), yüzde 12’si de genel sağlık sigortası için alınmaktadır. Bu kapsamda ödenen primler 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı hizmet olarak sayılmaktadır. ödeyeceği prim tutarı 01.01.2022 – 31.12.2022 1.601,28 TL 12.009,60 TL Emeklilik hakkı elde etmek için çalışmak isteyen ancak engelli çocuğuna bakmak zorunda olan bir anne ne yapabilir? Bakım veren kişin çalışması halinde günlük 8 saat bir işte çalışıp geri kalan zamanlarda engelli yakını ile ilgilenen kişilere bakım aylığı bağlanması hususunda fiili bakımın gerçekleşip gerçekleşmediğine dair Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyetinin kararı önemlidir. Bakıcının işte olduğu zamanlarda engelli kişiye kimin bakacağı konusunda sosyal hizmet yetkilileri ile görüşülmelidir. Önemli hususlar: Engelli raporunun süresi bitmeden, mümkünse yeni rapor teslim edilmeli. Zamanında teslim edilemeyen durumlarda, yetkililer haberdar edilmelidir. Aksi halde aylık kesilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.