Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.06.2022 09:34 (Üye) Soru : mrb. limited şirketi şubesi olarak tavuk çiftliği kuracağız burada dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir müstahsil makbuzu kullanmamız gereklimi stopaj uygulamak gerekiyor mu eğer gerekli ise stopaj oranı kaç olacak yada şahıs firması açsak müstahsil makbuzu şahıs firmasında olması gerekir mi stopaj oranı kaçtır böyle bir durum da limited den mi devam etmek avantajlı yoksa şahıs firması mı açmak mantıklı ilk defa yapacağımız için konu hakkında genel bir bilgi almak istedik teşekkürler iyi çalışmalar

Cevap : Tavuklar Üreticiden alınacak ise elbette Müstahsil makbuzu düzenlenir. Makbuzda % 2 oranında GV stopajı yapılacaktır.Müstahsil makbuzu için GV veya Ltd.Şirket olması oranı veya diğer konuları değiştirmez.Bu sektör de de TDHP ve vergi uygulamalarında müstahsil makbuzu dışında özel bir durum yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.