Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.06.2022 17:23 (Üye) Soru : Mükelle kişi Ayvalık da pansiyon kiralıyor Ama burayı günlük değil de sezonluk veya 2-3 aylık zaman dilimler halinde kiraya veriyor Aslında tam bir pansiyon işi değil Bununla birlikte kadın girişimci statüsünden yararlanabilmek için vergi kaydı yapmak istiyor, Halkbank’dan uygun faizli kredi veriyorlarmış Mükellefiyeti klasik şahıs işletmesi şeklinde mi açmak gerekir Sonuçta GMSİ olursa kadın girişimci olarak değerlendirilmez sanırım, bir de Turizm beyanına tabi olur mu, teşekkürler zahmetiniz için..

Cevap : Mükellefiyeti klasik şahıs işletmesi şeklinde mi açmak gerekir. Elde edilen kazanç Ticari kazanç dır GMSİ değildir. DBS den defter tutulur Satışlar için Fatura düzenlenir.Turizm payı beyannamesi verilecek. Turizm payı beyanı için; Konaklama tesisleri; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen kısmi turizm işletmesi veya turizm işletmesi belgesiyle ya da ilgili kurum veya kuruluş (Belediye veya diğer kurumlar ) tarafından düzenlenen iş yeri açma ve çalışma ruhsatıyla faaliyet gösteren oteller, tatil köyleri, butik oteller, konaklama içeren özel tesisler, moteller, hosteller, pansiyonlar, apart oteller ve konaklama içeren kırsal turizm tesisleri (dağ evi, köy evi, çiftlik evi, yayla evi ve oberj) ile kampingler) BİNDE YEDİ BUÇUK Oranında Turizm payı hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.