Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.06.2022 12:20 (Üye) Soru : Merhaba, Türkiye kurulu bir LTD ile Türkiye de kurulu bir A.Ş. var. Ortakları Türk. LTD. olan firma A.Ş. olan firmaya danışmanlık faturası kesıyor her ay düzenli. vermiş olduğu hizmette. Amerıkada kı lojistik işlemleri için destek vermek (ABD de kı tasınacak mal ıcın ( her türlü mal ) tır bulmak, taşıma esnasında nezaret etmek ) A.Ş. olanda bu hizmete ılıskın LTD tarafından kesılen faturayı bıraz daha fıyatı artırarak ABD de kurulu yabancı bır şirkete fatura edıyor. soru şu ; limited olan a.ş ye kesecegı faturayı danışmanlık adı altında yada komısyon adı altında kesecek. ve KDV sız kesecek. verılen hızemmetten yurtdısında faydalanıldıgı ıcın. bu şekılde dusunuyorum.. kdv beyannamesınde ıstısnaya ılıskın kod ne sececegım. Toparlarsak. kdv sız kesebılırım ve tam ıstısna kodu nedır ? yaptıgım işlem doğrumudur ? Limited' in ve A. Ş nin Türkiyede kurulu ve ortakları Türk olan şirketler olması, limitedin ABD içerisinde vermiş olduğu lojistik faaliyetine yönelik danışmanlık ve destek içerikli düzenleyeceği danışmanlık fatura bedellerinin yine bir Türk firmasından gelmesi KDV istisnasının ortadan kalkmasına neden olur mu ?

Cevap : Hizmetten yurt dışın faydalanaılması halinde Düzenlenecek faturada KDV hesaplanmaz. İtisna kapsamınd dır. KDV beyananmesinde Tam istisna bölümünde beyan edilir.Beyananmede 302 kod kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.