Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.06.2022 11:43 (Üye) Soru : Merhaba; E defter ve e fatura hakkında 2 sorum olacak.1) Temmuz ayında e Faturaya geçecek mükelleflerden gayrimenkul satışları içine müteahitlerde giriyor mu? 2) Pazarcılık Yapan mükellefimin 2021 yılı cirosu 3.850.000.TL ve 200.000 TL de araç satışı var. Benim düşüncem araç satışının ciro olarak kabul edilmemesi gerekir.Tereddütte kaldığım için bu konuda sizde bilgi istiyorum.bu mükellef e faturaya geçer mi geçmez mi? Saygılarımla

Cevap : 1-G.menkul alım satım ve inşaa edenler kapsamdadı. (Müteahit ler dahil) 2-Yayımlanan tebliğide Taşıt satışı dikkate alnıp alınmayacağı konusuanda bir açıklık yok Bize göre akti,fe alınan taşıt satışı veya alışı dikkate alınmayacağı yöndedir. Konu hakkında özelge alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.